Haberler- 6 Haziran 2021

John Nash 50’li yıllarda diferensiyel geometri alanında önemli sonuçlara ulaşmıştı. İlgilendiği konulardan birini şöyle bir soruyla ifade edebiliriz: Bir yüzey yırtılmadan, buruşturulmadan ve kendi kendisini kesmeyecek şekilde; yani yapısı korunarak üç boyutlu uzaya nasıl “yerleştirilebilir”? Nash bu sorunun çözümü için topoloji ve cebirde de karşılaştığımız gömme (embedding) kavramını geliştirmiş. Konuyla ilgili bu hafta yayınlanan, son yıllardaki gelişmelere de yer veren yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 


Tony Hoare 1961 yılında bir listeyi sıraya dizmeye yarayan Quicksort algoritmasını icat etmişti. Isaac Newton Enstitüsünde bu algoritmanın 50. yılı şerefine bir dizi seminer düzenleniyor. İçinde Tony Hoare ile yapılacak bir söyleşi de yer alacak etkinliğin programına göz atabilirsiniz


1991 yılında Scott L. Fields’ın ortaya koyduğu “Arkadaşlık Paradoksu” yıllardır ağ bilimleri araştırmacılarını yakından ilgilendiriyor. Paradoks Fields’ın makalesinde anıldığı şekliyle bir arkadaşımızın neden muhtemelen bize kıyasla daha çok arkadaşa sahip olduğu sorusuyla ortaya konuyor ve aynı durum birçok farklı ağ için de geçerli. Paradoksa dair yeni araştırmalar durumun hep bu şekilde olmayabileceğini ortaya koyuyor.


20. yüzyılın en önemli mantıkçısı Gödel hakkında yeni bir biyografi kitabı çıktı. “Journey to the Edge of Reason” (Aklın Sonuna Yolculuk) isimli kitabında yazar Stephen Budiansky, matematiğin yanında yüzyılın diğer alanlardaki tüm önemli gelişmeleri karşısında Gödel’in hayatının nasıl etkilendiğine odaklanmış.