MathOverflow

0 Shares
0
0
0
0

Günümüzde forumlar önemli bir role sahip, ilgi alanı aynı olan kişilerin buluşup tartışmasına imkan sunuyor ve bu yazışmaları kayıt altına alıyor. Bu hafta matematikçiler için tasarlanmış bir forumu tanıtıyoruz: MathOverflow. Bu aslında profesyonel matematikçiler için bir soru-cevap sitesi. Üyeler soruları ve cevapları değerlendirip puanlama yapabiliyor, bu sayede kaliteli olanlar ön plana çıkıyor. 

Site 2009 yılında Berkeley’de doktorasını yapan ve doktora sonrası araştırmacı olarak çalışan Anton Geraschenko, David Zureick-Brown ve Scott Morison tarafından kurulmuş. 2018 Aralık istatistiklerine göre yaklaşık 90.000 kullanıcısı var. 

Matematik araştırmalarına yönelik soruların yanında akademide çalışma, dergilerde hakemlik yapma, mentörlük yapma gibi konulardaki soru ve cevaplarla karşılaşmak da mümkün. Modern matematik camiasının ortaklaşa yürüttüğü bu devasa bilgi kaynağından faydalanmayı düşünenlere tavsiye ederiz. Siz de üye olup sorular sorabilir ya da sorulara cevaplar verebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz