Andrei Okounkov

0 Shares
0
0
0
0

Andrei Yuryevich Okounkov (1969 – ) Columbia Üniversitesi’nde temsil teorisi üzerine çalışan bir Rus matematikçi. Temsil teorisinin olasılık, matematiksel fizik ve cebirsel geometri alanına uygulamaları üzerine yaptığı çalışmalarıyla biliniyor. 2006 yılında bu çalışmalarından dolayı Fields madalyasına layık görülmüştü.

 

Lisans eğitimini Moskova Devlet Üniversitesi’nde tamamlayan Okounkov aynı kurumda Alexander Kirillov’un danışmanlığında doktorasını aldı. Kariyerine Moskova’daki Enformasyon İletimi Problemleri Enstitüsü’nde araştırmacı olarak başladı, MSRI, Chicago Üniversitesi, Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü ve Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de çalıştı. 2002 yılında Princeton’da profesör oldu, 2010’dan beri Columbia Üniversitesi’nde çalışıyor. Aynı zamanda Rusya’daki HSE International Laboratory of Representation Theory and Mathematical Physics’in akademik danışmanlarından.

 

Okounkov temsil teorisinin kombinatorik ve asimptotik sorularından yola çıkarak karmaşık ve reel cebirsel geometriden istatistiksel mekaniğe, dinamik sistemlerden olasılık kuramına, topolojik sicim kuramına başka pek çok alanda güçlü sonuçlar elde etti. Olshanski, Vershik ve Kerov’un araştırma programı çerçevesinde parçalanışlar gibi temsil kuramının temel nesnelerini bir takım olasılık ölçülerine göre rastgele olarak ele alma fikrini devam ettirerek matematiğe pek çok katkıda bulundu. 2006’da “olasılık, temsil kuramı ve cebirsel geometri arasında kurduğu bağlantılar”dan dolayı Fields Madalyasını kazandı. Bu ödül dolayısıyla yazılmış, Okounkov’un çalışmalarını özetleyen bu makalede matematiğe katkılarının ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz