Haftanın Haberleri – 12 Nisan 2020

0 Shares
0
0
0
0

12 Mayıs tarihi, 3 sene önce genç yaşında kaybettiğimiz başarılı kadın matematikçi Maryam Mirzakhani’nin doğum günü olması sebebiyle kadın matematikçiler günü olarak kutlanıyor. Bu yıl yaşadığımız Covid-19 salgını sebebiyle kalabalık olarak bir yerde toplanmak mümkün olmasa da, 12 Mayıs’ı çevrimiçi olarak kutlamak da mümkün. Bunun için matematikteki kadınların tanınması ve desteklenmesi için kurulmuş olan 12 Mayıs Girişimi koordinatörleri Zala Films ile Maryam Mirzakhani’ye adanmış “Secrets of the Surface” belgesel filminin ücretsiz gösterimleri için anlaşmışlar. Bu formu doldurarak film gösterimi için onay talep edebilirsiniz. Formu doldurduktan sonra size tek kullanımlık bir şifre gelecek. Detaylar için buraya tıklayınız.

Covid-19 pandemisi önlemleri gereği birçok eğitim kurumu dünya genelinde kapatıldı ve online eğitime geçildi. Akademisyenler de online seminerler düzenlemeye başladı. Seminer tarihlerini öğrenmek ve online erişim için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. Siteye üye olarak siz de düzenlediğiniz seminerleri paylaşabilirsiniz.

AMS Notices dergisi aylık olarak yayınlanıyor, ilk olarak 1953 yılında yayınlanmaya başlanan derginin bu ayki sayısı Covid-19 pandemisi yüzünden online olarak yayınlandı.

Bilim Akademisi, 2013 yılında genç bilim insanlarını ödüllendirme ve teşvik etme amacıyla, Bilim Akademisi Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programını (BAGEP) başlattı. Programın 2020 yılı sonuçları açıklandı, bu yıl kazananlar arasında 3 tane matematikçi bulunuyor. Sabancı Üniversitesi’nden Kağan Kurşungöz, Hacettepe Üniversitesi’nden Sinem Onaran, ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nden Türker Özsarı hocalarımızı tebrik ederiz.

Bunları da sevebilirsiniz