Cédric Villani

0 Shares
0
0
0
0

1973 doğumlu Cédric Villani, Lyon Üniversitesinde Riemann geometrisi, kısmi türevli denklemler ve matematiksel fizik üzerine çalışan bir Fransız matematikçi. 2009-2017 yılları arasında Sorbonne Üniversitesine bağlı Henri Poincaré Enstitüsü’nün başkanlığını yapan Villani 2017 yılından beri Fransa Ulusal Meclisi’nde görev yapıyor.

Matematik eğitimine Paris’teki ünlü Louis Le Grand lisesinde başlayan matematikçi sonrasında 1996 yılında ENS Paris’ten mezun olduktan sonra Paris Dauphin Üniversitesinde doktorasını tamamladı ve 2000 yılında ENS Lyon’da çalışmaya başladı. Plazma fiziğindeki Landau sönümlenmesi ve istatistiksel mekanikteki Boltzman denklemleri hakkındaki çalışmalarından dolayı 2010 yılında Fields madalyasını kazandı. Bu çalışmalarının ortaya çıkışını anlattığı otobiyografik kitabı ‘Le Théorème Vivant’ bir matematikçinin gözünden günümüzdeki araştırmaların nasıl ilerlediğini güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Henüz Türkçeye çevrilmemiş bu kitabın İngilizce başlığı ‘Birth of a Theorem’.

Başarılı bir matematik araştırmacısı olan Villani aynı zamanda toplum ile bilim ve matematik ilişkisi konusunda da oldukça duyarlı ve bu konuda etkili çalışmalar yapmak için politikada da görev alıyor. Parlamento Bilimsel ve Teknolojik Tercihlerin Değerlendirilmesi komitesinin yönetiminde yer alıyor. Fransa’daki matematik eğitimine dair görüşlerine yer verdiği ve 21 önlem önerdiği raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kendine özgü moda tarzıyla da dikkat çeken Villani’yi her zaman boynunda bir fular ve göğsünde bir örümcek broşuyla görebilirsiniz. 2016’da verdiği ‘What’s so sexy about math?’ isimli TED konuşmasının yanında internette pek çok röportajı ve konuşması olan Cédric Villani’nin ünlü matematikçi John Nash’in matematiğe yaptığı katkılara yer veren videosunu da tavsiye ederiz.

Fransa’da bir hayli popüler olan başarılı matematikçi Cédric Villani’nin ülkenin geleceğine yön veren bilimsel komitelerinde aktif rol alması ve söz sahibi olması ülkemiz açısından da örnek alınmasını temenni ettiğimiz bir durum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da sevebilirsiniz