Haftanın Haberleri – 19 Nisan 2020

0 Shares
0
0
0
0

Latex dünyada makale yazımı için en çok tercih edilen TeX editörü. Turkmath sitesi de Latex öğrenmek isteyenler için hazırlanmış siteleri derleyip paylaşmış. Latex bölümünden erişebilirsiniz. Biz de size Overleaf sitesini önerebiliriz, kitap, makale, dergi taslaklarını bulabilirsiniz ve ortak kullanım ile birden fazla kişi projelerinizi düzenleyebilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümünden Ümit Işlak hocamız, youtube kanalından matematik ile ilgili videolar yayınlıyor, sadece ders videoları değil, matematik hakkında genel kültür videoları da paylaşıyor.

Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler dolayısıyla insanlar kütüphaneleri kullanamıyor ve kitapları pdf halinde okumayı tercih ediyorlar. Twitter’da Bohringerstein hesabı, matematik, fizik, kimya, mühendislik ders kitaplarını genel, lisans ve lisansüstü olarak ayırarak paylaşıyor

Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümünde akademisyen olan ve Nesin Matematik Köyü’nün kurucusu Ali Nesin hocamızın birbirinden değerli ders kitapları ve popüler Matematik kitaplarından oluşan 18 kitaplık seriyi %40 indirimle alabilirsiniz.

Plus Magazine dergisinde yayınlanan ‘Maths in a minute: How many primes?’ başlıklı makale, ‘Bir dakikada matematik: Kaç tane asal sayı var?’  başlığıyla Bilim ve Aydınlanma Akademisinin(BAA) sitesinde yayınlandı. Başka birçok çeviriye de BAA’nın sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz