Haftanın Haberleri- 23 Mayıs 2021

0 Shares
0
0
0
0

Tel Aviv Üniversitesinden Adam Zsolt Wagner çizge kuramına ait beş sanıyı çözen bir yapay zeka geliştirdi. Wagner’in uzun süredir çözülememiş sanılar üzerinde başarılı olan metodu aynı zamanda üzerinde çalışılan sanının çözümüne ne kadar yaklaşıldığını da belirleyebiliyor

Topoloji alanının önemli bir parçası olan homoloji kısaca topolojik şekillerin deliklerini sayma işi olarak açıklanıyor. Quanta Magazine‘de geçtiğimiz hafta homoloji üzerine ayrıntılı bir yazı yayınlandı. Yazıya göre homoloji, matematiksel fikirlerimiz için iskelet oluşturan ve veri analizi gibi alanlara da uygulanabilen çok önemli bir araç. 

Senkronizasyon fizikte, doğrusal olmayan ve karmaşık sistemler içerisinde anlaşılmaya çalışılan temel süreçlerden bir tanesi. Özellikle farklı maddelerin -örneğin beyindeki nöronların- kısmi olarak senkronize hareketlerini anlamak önem taşıyor. Pompeu Fabra Üniversitesinde yapılan bir çalışma kısmi senkronizasyon ve fraktallar geometrisi arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Stephen Langston müzikal tiyatro yönetmenliği ve bestecilik yapmasının yanı sıra altın oran ve beste yapma arasındaki ilişkiyi araştırdığı bir doktora tezi yazmış. Langston tezinde tarihteki büyük bestecilerin çalışmalarını incelemiş. Bu besteciler altın oranı dikkate aldıklarına dair özel bir atıfta bulunmadığından bağlantının gösterilmesi oldukça zor olsa da Langston bu matematiksel ifadenin iyi bestelerde önemli bir rol üstlendiğini düşünüyor.

Matematiğin Peşinde ve bir nevi akademi’nin ortaklığında düzenlenen derslerde, Ali Peker 4 hafta “Kriptoloji” ve 8 hafta “Geometri” anlatacak. Kriptoloji dersi lise, lisansın ilk senesi ya da lisans öncesi hazırlık sınıfında olan öğrencilere açık ve başvuruları 27 Mayıs’ta bitiyor. Geometri dersi ise tüm lise öğrencilerine açık ve başvuruları 31 Mayıs’ta bitiyor. bir nevi akademi’nin düzenlediği bir başka ders ise Hakan Torun’dan “Felsefede ve Bilimde Düşünce Deneyleri, Puzzle ve Paradokslar”. Dersin başvuruları ise 24 Mayıs’ta bitiyor.

Bunları da sevebilirsiniz