Haftanın Haberleri – 21 Haziran 2020

0 Shares
0
0
0
0

Genel ve istisnai olmak üzere iki tür matematiksel güzellik vardır. Matematiksel güzellik ve evren hakkında yazılmış bu makale Quanta Magazine sitesinde yayınlandı.

Plus.math.org sitesinde yayınlanmış “Maths in a minute: Voronoi diagrams” başlıklı makalenin Türkçe çevirisi “Bir dakikada matematik: Voronoi şemaları” başlığıyla Bilim ve Aydınlanma akademisinin sitesinde yayınlandı.

 

Hepimizin tanıdığı 20.yy’nin ünlü matematikçisi Paul Erdös’e göre Tanrı her matematiksel teoremin kanıtını içeren göksel bir hacme sahipti. Erdös’ün bu fikrinden yola çıkarak kutsal kitaptaki matematiksel kanıtları toplayan Aigner ve Ziegler bunları bir kitaba dönüştürdü. Konuyla alakalı Ziegler ile yapılan röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Öğrenci okul eşleşmeleri, yurt yerleştirmeleri veya böbrek takas işlemlerinde öğrenciler okullarla, böbrekler yeni sahipleriyle nasıl “en iyi” şekilde eşleştirilir? Sarkac.org’da yayımlanan  eşleşme kuramıyla ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Duke Üniversitesi insan yüzlerinin en bulanık fotoğrafları bile HD kalitesine dönüştüren bir yapay zeka geliştirdi. Science Daily’de yayımlanan ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz