Haftanın Haberleri – 15 Aralık 2019

0 Shares
0
0
0
0

Güne güzel bir haber ile başlayalım. Matematik Dünyasının yeni sayısı çıktı, bayilerde bulabilir ya da internetten sipariş edebilirsiniz. Ayrıca 2003’ten bu yana çıkan 52 sayıyı (stoğu tükenen 3 sayı hariç) almak isterseniz geleneksel Yılbaşı Kampanyası ile çok uygun fiyata Nesin Yayınevinden sipariş edebilirsiniz. Her matematik severin evinde bulunması gereken değerli bir arşiv.


Bilim Akademisi ve Medyascope işbirliği ile hazırlanan “Meraklısına Bilim” programının bu haftaki konukları Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Özer Öztürk ve Boğaziçi Üniversitesinden Ayhan Günaydın’dı. Havadan Sudan Matematik başlıklı programda matematiğin gündelik hayatımıza ne kadar da derinden dokunduğu gözler önüne seriliyor.


“Breakthrough Prize Vakfı” Maryam Mirzakhani anısına yeni bir ödül belirlediğini açıkladı: Maryam Mirzakhani Yeni Sınırlar Ödülü. Her yıl, geçtiğimiz iki yıl içerisinde doktorasını tamamlamış kadın matematikçilere 50.000$’lık ödül vereceklerini söyleyen Breakthrough Prize Matematik Dalı Seçim Komitesi Başkanı Richard Taylor ayrıca bu ödülün genç kadınlara matematik yolculuklarını sürdürmeleri için ilham vermesini umduklarını söyledi.


Maryland Üniversitesi’nden matematikçiler Jacob Bedrossyan, Samuel Punshon-Smith ve Alex Blumenthal, türbülansın temel bir ilkesini açıklayan ilk matematiksel kanıtı geliştirdiler. Batchelor yasasının ispatı 12 Aralık 2019’da Endüstri ve Uygulamalı Matematik Derneği toplantısında sunulacak.

Bunları da sevebilirsiniz