Joseph Mazur – Şansın Matematiği

0 Shares
0
0
0
0

Kitabın arka kapağından: “Rastlantılar çok etkileyici hikâyeler yaratırlar. Onları şaşırtıcı olaylar olarak görür, nadirliklerine hayret eder ve en iyilerinin çoğu matematiksel olarak öngörülebilir olay şeklinde açıklanabilmesine rağmen, her türlü mantıklı açıklamayı yok sayarız. 

Bu kitap, bize dünyanın gerçekte ne kadar muazzam ve ne kadar küçük olduğunu anımsatan hayret verici karşılaşmalar ve fantazmagorik hikâyelerin bir derlemesi. Bir hikâyenin olabilirliğini değerlendirmek için pratik matematiksel yöntemler sunuyor ve rastlantılar gerçekleştiklerinde bizleri neden aldatıcı bir şekilde şaşırttıklarını açıklamak için rastlantıların gerçekleşme sıklığının doğasını irdeliyor. Rastgelelik olgusunu anlamak için kullanılan matematiksel araçların ilk dönem gelişimleri boyunca bir tur atıyor, sonra da bizi rastlantıları çok sayıda rastgele olasılıkların devasa dünyasında yaşamanın sonuçları olarak düşünmeye sevk ediyor.” 

Joseph Mazur matematikle ilgili pek çok kitap yazmış emekli bir matematikçi. Paloma Yayınları’ndan 2017 Eylül’ünde baskısı yapılmış 308 sayfalık kitabının Türkçe çevirisi Cengiz Yücel’e ait, fiyatı ise 16,80 TL.

Bunları da sevebilirsiniz