Kazım Büyükboduk

0 Shares
0
0
0
0

Kazım Büyükboduk şu anda University College Dublin’de sayılar kuramı ve aritmetik geometri alanlarında çalışan genç bir matematikçi. 1998 Taipei Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında ülkemizi temsil edip gümüş madalya kazanmış matematikçimiz başarılı bir kariyer sürdürüyor.

Kariyerine Bilkent Üniversitesinde başlayan Kazım 2002 yılında matematik lisans programından mezun oldu ve doktora çalışmalarını Stanford Üniversitesinde tamamladı. Sonrasında IHES (Institut des Hautes Etudes Scientifiques) ve Max Plank Institut(Bonn) gibi prestijli araştırma kurumlarında çalışan Kazım 2009 yılında Koç Üniversitesi Matematik Bölümünde çalışmaya başladı. 2017 yılına kadar Koç Üniversitesinde görev yaptı, bu görevi süresince Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma Ödülü (2011), Sedat Simavi Bilim Ödülü (2012), Türk Bilim Akademisi Genç Araştırmacı Ödülü (2012) ve Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanı Ödülü (2017)’ne layık görüldü. 2017-2018 yıllarında Harvard Üniversitesinde ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı.

Kazım Büyükboduk’un uzmanlık alanları (otomorfik) motivlerin Iwasawa teorisi, Galois temsillerinin modülerliği ve (yüksek dereceli) Euler-Kolyvagin sistemleri. 6-8 Temmuz 2019’da İMBM(İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi)’de p-sel modüler formlar üzerine bir konferans organize eden Kazım, 15 Aralıktan itibaren İMBM’de ziyaretçi olacak ve Eliptik Eğriler ve Modüler Formlar üzerine üç gün boyunca dersler verecek. İlgilenenlere şiddetle tavsiye ederiz. Genç matematikçimize de başarılarının devamını diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da sevebilirsiniz