Salih Zeki Bey, Hayatı ve Eserleri

0 Shares
0
0
0
0

Salih Zeki, Osmanlı’nın son döneminde yaşamış bir matematikçimiz. Celal Saraç’ın kendisi hakkında yazdığı kitabın tanıtım yazısı şöyle:

“Doğulu matematikçilerin tam bir tarihinin yazılabilmesi için, o zamanın insan bilinci üzerindeki kültürel gelişmelerin etkilerini bütünüyle bilmek gerekir; aksi halde böylesine bir çalışma spekülasyonlardan ve şahsi yargılardan asla âri olamaz. Bununla birlikte kitabımda doğulu matematikçilerin eserleri hakkında bilgi vermeğe; Eski Yunan’dan, matematiğin batıya nakledilişine kadar geçen zaman içinde Doğu matematikçilerin eserleriyle matematik bilimine yaptıkları katkıları ele almağa çalıştım. Doğu halklarının milliyetçi duygularını okşayarak doğulu matematikçileri göklere çıkarmak gibi bir amacım yok. Asıl amacım, yüzyıllardır doğunun kütüphanelerinde unutulmağa terkedilmiş eserleri gün yüzüne çıkarmaktır. Kitabımı dört bölüme ayırdım ve ona, meşhur matematikçi ve filozof Ebu Reyhan el-Biruni’nin hatırasına ithafen Asâr-ı Bâkiye adını verdim.” (Salih Zeki Bey’in Asâr-ı Bâkiye için yazdığı önsözden.)

Kızılelma Yayıncılıktan 2001 yılında çıkmış 192 sayfalık kitabın derleyiciliğini Yeşim Işıl Ülman yapmış, kitabın fiyatı 5 TL civarında.

Bunları da sevebilirsiniz