There’s a Hole at the Bottom of Math

0 Shares
0
0
0
0

İnsan zihninin en güvenilir ürünü olan matematiğin temelleri ne kadar sağlam? Avustralyalı Derek Muller’ın son videosu, hiç de sağlam olmadığını geniş bir perspektiften anlatıyor. 

Genelde fizikle ilgili konularda videolar paylaşan Derek bu sefer iki matematikçi (Asaf Karagila, Alex Kontorovich) ve bir matematiksel fizikçinin (Toby Cubitt) de desteğiyle 20. yüzyılda matematikçileri şaşkınlığa uğratan sonuçlara yer veren bir video paylaştı. Videoda Hilbert’in formalizm hedeflerinden Gödel’in eksiklik teoremlerine, Russell’ın kümelerle ilgili paradoksundan Conway’in Hayat Oyunu’na ve Turing’in Sonlanma Problemi’ne insanlığın en heyecanlı zihinsel maceralarından birine tanık olacaksınız. Matematikçilerin bir türlü kaçınamadığı “kendine referans verme” durumunun kesinlik hayalini nasıl tekrar tekrar suya düşürdüğünü gözler önüne seren bir çalışma. 

Derek 2011’den bu yana 9 milyon aboneye ulaşan YouTube kanalı Veritasium kanalının kurucusu. Fizik eğitimi üzerine doktorasını yaptıktan sonra bilimsel konuları ele alan açıklayıcı videolar çekmeye başladı ve epey başarılı oldu. 

Bunları da sevebilirsiniz