Aşk ve Matematik

0 Shares
0
0
0
0

“Sanat dersi aldınız ve size bir çitin nasıl boyanacağını öğrettiler ama van Gogh ya da Picasso’nun resimlerini hiç göstermediler mi? Ne yazık ki matematik de işte böyle öğretiliyor ve bu yüzden de çoğumuz için boyanın kurumasını izlemenin entelektüel karşılığı hâline geliyor.

Aşk ve Matematik’te, ünlü matematikçi Edward Frenkel, matematiğin daha önce hiç görmediğimiz, bir sanat eserinin güzelliği ve zarafetiyle dolu bir yönünü ortaya koyuyor. Frenkel, matematiğin evrenin akışına yön verdiğini, şekillerinin ve eğrilerinin arkasına saklandığını, küçük atomlardan en büyük yıldızlara kadar her şeyin dizginlerini elinde tuttuğunu yazıyor. Aşk ve Matematik, hayatımızı zenginleştirmek, dünyayı ve içindeki yerimizi daha iyi anlamak, matematiğin gizli sihirli evrenini keşfetmek için bir davet.” 

Çevirisini Cem Keskin’in yaptığı kitap Paloma yayınlarından 2015 yılında çıkmış 416 sayfalık kitabı çeşitli fiyatlara bulabilirsiniz. Robert Langlands kitabın Türkçe versiyonu için bir önsöz kaleme almış. Ayrıca yazar ile kitabı hakkında yapılmış bir söyleşiyi Türkçe olarak buradan okuyabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz