Haftanın Haberleri -18 Temmuz

0 Shares
0
0
0
0


Matematikçiler uzun yıllardır fiziksel hal değişimlerinde simetrinin rolünü göstermek için çalışıyorlardı. Geçtiğimiz günlerde bir grup matematikçi fiziksel sistemlerin bir parçası olan ve “rotational invariance” olarak adlandırılan simetrinin varlığını gösterdi. Problem, matematiği ve fiziği ilgilendiren en önemli açık sorulardan bir tanesi olarak görülüyordu. 


Yapay zeka üretmek için kullanılan bir yöntem, insan beynini, özellikle de beynin temelini oluşturan nöronları taklit etmek. Maths in a minute köşesinden Marianne bu hafta yapay nöronları anlatmış


Alan Turing’in 2. Dünya Savaşı sırasında Enigma makinesinin şifresini kırmasının ardından 80 yıl geçmiş. Nottingham Üniversitesinin Matematik Bölümü geçtiğimiz 9 Temmuz’da bu başarının yıl dönümünü kutladı. Etkinlikler kapsamında Turing ile beraber Ada Lovelace, Roger Penrose gibi İngiltere’den matematiğe katkı yapmış büyük isimler de anıldı


İran’da Maryam Mirzakhani anısına yıllık olarak düzenlenen Ulusal Kadınlar ve Bilim Festivallerinin dördüncüsü yakın zamanda gerçekleşti. Tahran’da düzenlenen festivalde bilime katkıda bulunmuş birçok kadın onurlandırıldı. Festival ve Mirzakhani ile ilgili daha detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz. 


Pandemi nedeniyle bilgisayarlar öğretimde daha aktif bir rol oynamaya başlarken, var olan teknolojinin sahip olduğu donanımsal ve yazılımsal sorunlar da daha çok dikkat çekmeye başladı. İnternet üzerinden girdiği bir testte bilgisayarın “0.25” ve “1/4” değerlerini aynı kabul etmemesi üzerine verdiği cevabı yanlış kabul edilen bir kişi durumu Twitter’da paylaştı. İlgi çeken paylaşım twitter kullanıcılarını ikiye ayıran bir tartışma çıkarmış oldu.

Open Graph and Twitter Card Tags

Bunları da sevebilirsiniz