Haftanın Haberleri – 8 Kasım 2020

0 Shares
0
0
0
0

Geçtiğimiz hafta çevrim içi olarak gerçekleşen 37. Balkan Matematik Olimpiyatları’nı Türkiye 18 ülke arasınından 3. sırada tamamladı. İki altın, üç gümüş, bir de bronz madalya kazanan gençlerimizi tebrik ediyoruz: Said Gençkol, Hayrettin Eren Yıldız, Ahmet Çağdaş Girit, Emirhan Yağcıoğlu, Mehmet Koca Gümüş, Yusuf Kağan Çiçekdağ.


Az Kelime Çok İşlem uzun yıllar TRT’de yayınlanan Bir Kelime Bir İşlem yarışmasının ODTÜ Matematik Kulübü tarafından biraz değiştirilerek matematikçilere uyarlanmış hali. Bu yıl yarışmayı TMK (Türkiye Matematik Kulübü) ve ODTÜ Matematik Kulübü birlikte online olarak yapmayı planlıyorlar. Bugün başvurmak için son gün. Yarışmanın detaylarına ve başvuru formuna buradan erişebilirsiniz.


TMK tarafından düzenlenen cebir çalıştayı bütün hızıyla sürüyor. Dün akademisyenler ve öğrenciler tarafından verilen 10 konuşmaya ev sahibi olan çalıştay, bugün de saat 17:40’a kadar yeni konuşmalarla devam edecek. Yayınları canlı izleyebileceğiniz gibi, TMK YouTube kanalından da takip edebilirsiniz. Detaylı programı TMK internet sayfasında bulabilirsiniz.


Her iki noktanın arasında tam bir adet çizgi olan çizgelere tam çizge diyoruz, ve n noktalı tam çizgeyi de Kn ile gösteriyoruz. Bir tam çizgenin çizgilerini kırmızı ve mavi renklerle boyadığımızı düşünelim. İçinde mutlaka kırmızı veya mavi bir üçgen (yani K3) olacağını garantilemek için en az kaç noktaya ihtiyaç var? Bu sorunun cevabının 6 olduğunu göstermek çok zor değil ama daha büyük alt çizgeler aradığımızda iş değişiyor. Mutlaka kırmızı bir Ka veya mavi bir Kb bulabilmemizi garantileyen en küçük nokta sayısına Ramsey sayısı diyor ve R(a,b) olarak gösteriyoruz (bunu daha çok renk için genellemek de mümkün). a ve b büyüdükçe, Ramsey sayısını hesaplamak zorlaşıyor, bunun yerine alt ve üstten sınırlara bakıyoruz. Mesela R(5,5) için söyleyebileceğimiz en iyi şey 43 ve 48 arasında olduğu. Gel gelelim haberimize. David Conlon ve Asaf Ferber yeni makaleleriyle bu sınırlar konusunda Erdös’ün zamanından beri gördüğümüz en büyük ilerlemeyi sağladılar. Kanıtları sayesinde üç veya daha fazla renk için Ramsey sayılarının alt sınırı yükseltildi. Quanta Magazine’de yayınlanan haberin tam haline buradan erişebilirsiniz.


Bilim ve Aydınlanma Akademisi, ekim ve kasım aylarında bir video konferans dizisi düzenliyor. Konu tahmin edilebileceği gibi bilim ve aydınlanma. Çarşamba akşamları YouTube’da gerçekleşen söyleşilerin bu haftaki teması “Marx ve Matematik”. Moderatörlüğünü Oğuz Şavk’ın üstleneceği bu sununun konuğu Engin Özkan olacak. Ana hatlarını Marx’ın elyazmalarının  oluşturacağı söyleşide, matematiğe ve temellerine diyalektik yöntemle yaklaşılacak.


Kanguru Matematik Türkiye’de ayın sorusu 2020-21 sezonu başladı. Bu ayın sorusunu matematikle ilgili skeçleri ile tanıdığımız matematik öğretmeni Eser Dilsöz soruyor


Bilim ve Aydınlanma Akademisi 21-22 Kasım 2020 tarihlerinde YouTube kanalından çevrim içi  bir matematik okulu gerçekleştirecek. Matematikteki önemli tartışma başlıklarının ele alınacağı buluşmada emektar matematikçiler genç akademisyen adaylarıyla birlikte yer alacak.


Altın fiyatlarının artışıyla, gümüş oran daha çok talep görmeye başladı! İşin şakasını bir yana bırakırsak, gümüş oran ya da metalik sayılar altın oran olarak bildiğimiz sayının genelleştirmesiyle ortaya çıkıyor. Hatta doğal ardışık sayıların oluşturduğu sürekli kesirli sayılar da metalik sayılar olarak biliniyor. PlusMath’te yayınlanan bu yazıda metalik sayılarla birlikte tırnak problemi (The fingernail problem) olarak bilinen geometrik bir problem anlatılıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da sevebilirsiniz