Haftanın Haberleri – 21 Şubat 2021

0 Shares
0
0
0
0

LPA Türkiye, ismini aldığı Leavitt Yol Cebirleri konusunda 10 yılı aşkın süredir çalışmalar yürüten ve seminerler veren bir araştırma grubu. 2014 yılından itibaren ise grup çevrim içi seminerler düzenlemeye başlamış. Grubun geçmiş etkinliklerini ve üyelerini yakından tanımak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Seminerler çarşamba günleri saat 16.00’da Zoom üzerinden yapılıyor.


Ses kayıtlarını dijital müzik dosyalarına, fotoğrafları JPG formatına dönüştürürken ve bu dosyaların boyutlarını küçültmek için aynı matematiksel metodu kullanıyoruz. Matematiksel’den Sibel Çağlar, bu haftaki yazısında Fourier dönüşümü ve uygulamalarını anlattı


Google matematiği çok seviyor.” Arama çubuğuna basit bir çarpma işlemi ya da yüzde alma işlemi yazdığınızda, Google’ın bir hesap makinesi işlevi görüp direkt cevabı verdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Peki hiç daha karmaşık bir ifadeyi aramayı denediniz mi?


Po-Shen Loh, Amerika Matematik Derneği’nin teklifiyle 2013 yılında ABD Uluslararası Matematik Olimpiyatları takımının başına gelmiş. Ardından ülke 21 yıldır ilk defa olimpiyatlarda ilk sıraya yerleşmiş ve birincilikler ilerleyen yıllarda da gelmeye devam etmiş. Quanta Magazine bu başarılı takımın koçuyla, matematik tutkusu ve rekabete dair bir söyleşi gerçekleştirdi.

John Conway’in icadı, insansız oynanan Hayat Oyunu, özgür irade ve kuantum mekaniği arasında nasıl bir ilişki var? Yazar John Horgan, Conway’in ölümü ardından düşündüklerini, ünlü matematikçiye dair anekdotlarla harmanlayıp keyifli bir yazı yazmış. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz