Haftanın Haberleri-25 Temmuz

0 Shares
0
0
0
0

14. Uluslararası Matematik Eğitimi Kongresi geçtiğimiz günlerde Şangay’da gerçekleşti. Düzenlenmeye başladığı 1969’dan beri ilk defa Çin’de gerçekleşen etkinlikte 129 ülkeden 2000’e yakın eğitmen ve araştırmacı eşliğinde 500 workshop yapıldı. Bu vesileyle Uluslararası Matematik Birliği’nin başkanı Carlos Kenig araştırmacılar ve eğitimcilerin devamlı etkileşim halinde olmasını temenni etti, matematikte eğitim ve araştırma alanlarının ayrılmaması gerektiğini vurguladı.


The Guardian’dan Alex Bellos matematik bilmeceleri köşesinde bu hafta Oxford Üniversitesi’ne giriş sınavında yer alan birkaç mantık sorusuna yer verdi. Mantık sorularını düşündürücü ek sorular takip ediyor.


Moldova’da 25’incisi düzenlenen Balkan Küçükler Matematik Olimpiyatları’nda bu sene en yüksek puanları toplayarak altın madalyaya hak kazanan takımlar Bosna-Hersek, Romanya ve Kazakistan’dan oldu. Türkiye’den ise olimpiyatları 3 gümüş ve 3 bronz madalya ile tamamladı.


Alan Turing’in ikinci kuşaktan yeğeni Rachel Barnes, İngiltere’de matematik bölümlerine giderek daha az bütçe ayrıldığına ve uygulamalı olmayan bazı matematik programlarının kapanma tehlikesinde olduğuna dikkat çekti. Barnes, Turing’in mirasını yaşatmak amacıyla soyut matematik bölümlerinin desteklenmeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.


Mikroplastikler boyları 5 mm’yi geçmeyen plastikler ve yükseçevre kirliliğine sebep oluyorlar. Suda çözünmeyen bu parçacıkların okyanusa girmeleri halinde nasıl hareket edilecekleri öngörülemediğinden kayıp olarak görülüyorlardı. Newcastle Üniversitesi Matematik, İstatistik ve Fizik Okulundan iki araştırmacı okyanus üzerindeki mikroplastiklerin dağılımını tespit etmek için bir model geliştirdi.


Bunları da sevebilirsiniz