Haftanın Haberleri – 23 Ağustos 2020

0 Shares
0
0
0
0

Matematiksel fizik alanında dünyanın en ileri gelen araştırmacılarından olan Edward Witten, Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümünün daveti üzerine, 20 Ağustos’ta Zoom üzerinden “Two-Dimensional Gravity and Volumes of Moduli Spaces” başlıklı bir konuşma yaptı. Kaçıranlar konuşmayı Boğaziçi Üniversitesi YouTube kanalından izleyebilirler.

SUBgroup projesi matematik mezunu öğrencilerin bir araya getiriyor. Lisansüstü eğitiminin ilk senesinde olan öğrencilere yönelik oluşumda, farklı üniversitelerden öğrenciler küçük gruplar halinde düzenli olarak buluşarak deneyimlerinden ve matematikten konuşabiliyorlar. Sonbahar dönemi için kayıtlar devam ediyor.

4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Matematik Kongresi ICM 2022 yılında Saint Petersburg Rusya’da yapılacak. Bu sefer kongrede insanların güncel araştırmalarından bahsettiği klasik konuşmaların yanında, daha farklı konuların da ele alınabileceği bazı özel konuşmalar olması planlanıyor. Kongre Düzenleme Komitesi başkanı Martin Hairer mathoverflow sitesinde katılımcılara ne konularda özel konuşmalar görmek istediklerini sormuş. Görüşünüzü belirtmek isterseniz ilgili sayfayı ziyaret edip yorum bırakabilirsiniz.

Fonksiyonel analiz alanında 35 yaş altı araştırmacılara verilen Jaroslav and Barbara Zemánek Ödülü, bu sene Saarland Üniversitesi’nde operatör teorisi alanında çalışmalar yapan Michael Hartz’a verildi.

Türkiye Matematik Kulübü (TMK) tarafından internet üzerinden düzenlenen matematik festivalin kayıtları devam ediyor! Her yaştan katılımcıya açık olan etkinliğe buradan kaydolabilirsiniz.

Üç evin her birini üç merkeze bağlantıların hiç biri birbirini kesmeyecek şekilde bağlamak mümkün mü? Belki bu bulmacayla geçmişte uğraşmışsınızdır.  Ayrıtları birbirini kesmeden çizilebilen çizgelere düzlemsel diyoruz. Çizgelerin düzlemsel olup olmadığıyla ilgili yeni bir algoritma geliştiren bilgisayar bilimi araştırmacıları Jacob Holm ve Eva Rotenberg, çalışmalarının ilerde daha iyi bilgisayarlar üretmek için kullanılabileceğini düşünüyorlar. Konuyla ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz