Haftanın Haberleri – 24 Mayıs 2020

0 Shares
0
0
0
0

“Sıfır (0) bir doğal sayı mıdır yoksa değil midir?” Matematikte çokça konuşulmuş konulardan biridir. Evrim Ağacı’ndan Mert Taşdemir’in konu hakkındaki makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından CARTOON (Cross Atlantic Representation Theory and Other topics ONline) adıyla 29-31 Mayıs tarihlerinde online panel düzenleniyor. Kayıtlar ücretsiz. İlgili postere buradan ulaşabilirsiniz.

Yapay sinir ağları kendilerine öğretileni takip ederek tahminlerde bulunuyor ve bunun için büyük miktardaki verileri kullanıyor. Facebook’un Paris’teki AI araştırma grubundan 2 araştırmacı Guillaume Lample ve François Charton sembolik matematik problemlerini sinir ağları ile çözme konusunda başarılı bir yaklaşım ortaya çıkardılar.

Bilim insanları Covid-19 modellemeleri konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Her ülkenin salgına karşı farklı yöntemlerle mücadele ettiğini, bazılarının tam bir karantina uygulamadığını söylüyorlar.

Matematik doğada, uzayda, düşüncelerimizde hiç beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkabilir. ‘Matematiğin gizemi: 5 güzel matematik fenomeni’ başlıklı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü 1.sınıf öğrencisi Muhammet Ali Al, Stanford Üniversitesi Matematik bölümünde Profesör olan Jan Vondrak’ın Maryam Mirzakhani anısına yazdığı yazıyı Türkçe’ye çevirdi. Makale 20 Nisan’da Amerikan Matematik Topluluğu’nun bülteninde yayınlanmıştı.

Bunları da sevebilirsiniz