Haftanın Haberleri – 4 Ekim 2020

0 Shares
0
0
0
0

İnternet üzerinden yapılan “Sayı Teorisine Yeni Bir Bakış” (Rethinking Number Theory) atölyesi geçtiğimiz hafta başladı. Sayılar kuramını daha ulaşılabilir hale getirmeyi ve yeni araştırmalara vesile olmayı amaçlayan atölyede insanlar takımlar halinde önceden belirlenen araştırma projeleri üzerinde çalışıyorlar. Bu organizasyonu ilginç yapan bir yönü ise aynı zamanda akademide fırsat eşitliği konusunu gündeme almaları. Bu bağlamda konferans organizasyonları, işe alımlar ve finansal destek başvurularında fırsat eşitliği konusunda oturumlar planlanıyor. Kayıtları kapanmış olan bu atölye ile ilgili detaylara buradan erişebilirsiniz.


1-7 şubat tarihlerinde Nesin Matematik Köyü’nde aralarında İlker Bilbil’in de bulunduğu bir grup eğitmen “Makine Öğrenmesi’nin Matematiği” isimli bir program düzenliyorlar. Katılımcılardan temel doğrusal cebir ve analiz konularına hakim olması bekleniyor. Matematik Köyü’nde gerçekleşecek olan derslere internet üzerinden katılım ücretsiz.


Evrim Ağacı’ndan Mert Taşdemir geçen hafta paylaştığı bir yazıda faktöriyel kavramından bahsediyor. Faktöriyelin matematikteki doğal tanımıyla başladıktan sonra birkaç cebirsel operasyonla Stirling Formülü’nü elde ediyor. “Faktöriyel Kavramına Asimptotik Bir Yaklaşım: Stirling Formülü” başlıklı bu yazıya buradan erişebilirsiniz.


Pandemi sebebiyle çoğu üniversite uzaktan eğitim veriyor. Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü’nde çalışan Ali Nesin bu dönem vereceği lisans derslerini Nesin Matematik Köyü youtube kanalından canlı yayınlayacak. 5 Ekim pazartesi sabahı başlayacak derslerin programı şöyle:

Aksiyomatik Kumeler Kurami I (Birinci Sinif) : Pazartesi 11-13 ve Cuma 9-11.

Analiz I (Birinci Sinif) : Sali 15-17 ve Persembe 9-11.

Soyut Cebir I (Ikinci Sinif) : Çarsamba 12-15 ve Persembe 12-15.

Problem Saati (Birinci Sinif) : Cuma 11-12.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da sevebilirsiniz