Haftanın Haberleri – 11 Temmuz

0 Shares
0
0
0
0

Basel Üniversitesinden araştırmacılar uzamsal düşünme (spatial reasoning) ile matematik öğrenme becerileri arasında bir ilişki olduğuna inanıyor. Uzamsal düşünme 3 yaşında başlayan, örneğin küçük sayıları düşünürken onları sol tarafta, büyük sayıları ise sağ tarafta konumlama benzeri eğilimler gibi düşünülebilir. Uzamsal düşünme ve matematiği öğrenme arasındaki ilişkinin iyi anlaşılması sayesinde ilkokul yıllarından itibaren çocukların temel matematiksel yeteneklerini geliştirmek için yeni yöntemler geliştirilebileceği düşünülüyor


Uzay mühendisi, matematikçi ve aynı zamanda tarih meraklısı Melkior Ornik tesadüfen gördüğü bir haberde Hırvatistan’daki soykırım kurbanı insanların sayısını hesaplamak amacıyla çeşitli veri kümelerinden yola çıkan bir istatistiksel metot keşfedildiğini okumuş. Dikkatle incelediğinde kanıtların hatalı olduğunu görmüş ve bu yöntemi çürütme amacıyla bir makale yazmaya karar vermiş. Haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. 


Quanta Magazine bu hafta oldukça eğlenceli bir matematik problemine yer vermiş. Daire şeklindeki bir havuzda düzenlenecek yüzme yarışmasına hazırlanan bir atlet gölde antrenman yapıyor. Merkeze yakın bir noktada iken kıyıda onu izlemekte olan ayıyı farkediyor. Kıyıya doğru hangi yönde yüzerse yüzsün ayı onu karşılamak üzere o yöne hareket ediyor. Yüzücü nasıl bir stratejiyle ayıyı atlatabilir? Problemin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.


Riemann Sanısı milenyum problemleri arasında yer alan ve matematikçileri uzun yıllardır düşündüren önemli sorulardan biridir. Geçtiğimiz yıllarda Hyderabad Üniversitesinden bir matematikçi soruyu çözdüğünü iddia etmiş ve bir kanıt yayınlamıştı. Yakın zamanda Clay Matematik Enstitüsü bu çözümün doğru olmadığını ve sorunun hala açık olduğunu duyurdu


Bir Nevi Akademi temmuz ayı gerçekleşecek iki yeni ders duyurdu. Ali Peker ile birlikte pazartesi günleri yapılacak Lineer Cebir dersi 12 Temmuz’da başlıyor. Grup Teorisi dersleri ise 20 Temmuz’dan itibaren her salı olacak. Lise ve üniversite öğrencilerinin katılabileceği derslerin ayrıntılarını öğrenmek için akademinin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Bunları da sevebilirsiniz