Haftanın Sorusu #22’nin cevabı

0 Shares
0
0
0
0

n elemanlı bir kümeden kendine giden n! eşleme vardır. Bu eşlemeler bileşke işlemi altında bir grup oluşturur. n elemanlı bir kümenin permütasyonlarından oluşan bu gruba n. simetrik grup denir ve Sym(n) olarak gösterilir.

Her sonlu grubun, bir n doğal sayısı için Sym(n)’in bir altgrubuna izomorf olduğunu gösteriniz.

Grubumuzun eleman sayısı |G|=n olsun. Şimdi bir g \in G için \varphi_{g}: x \mapsto gx fonksiyonuna bakalım. Bu fonksiyon birebir ve örten çünkü: eğer x ve y elemanları aynı yere gidiyorsa gx=gy eşitliğinde tarafları soldan g^{-1} ile çarparak x=y elde ederiz. Yani fonksiyon birebir. Örten olduğunu görmek içinse herhangi bir a \in G alıp fonksiyonun görüntüsünde mi diye bakalım. Hemen fark ederiz ki g^{-1}a‘yı fonksiyonda değerlendirince a elde ediyoruz. Demek ki bir eşleme. O halde Sym(n)‘in bir elemanı.

G‘nin her elemanı için bunun gibi bir eşleme buluruz. G \to Sym(n): g \mapsto \varphi_{g} fonksiyonu bir homomorfidir. (Kanıtlayınız.) Birebir olduğunu da kolayca kanıtlayabiliriz. Bir x \in G sabitleyip fonksiyonda aldığı değerlere bakalım. Az önce yaptığımız gibi sağdan x^{-1} ile çarparsak istediğimizi kanıtlarız.

Bu homomorfinin görüntüsü bize Sym(n)‘in içinde ve G‘ye izomorf bir grup verdi. Demek ki her sonlu grubu bir n \in \mathbb{N} için n elemanlı bir kümenin permütasyonları grubunun altgrubu olarak görebiliriz.

Doğru yanıt gönerenler: Musa SAVARİ

Bunları da sevebilirsiniz