Karen Uhlenbeck

0 Shares
0
0
0
0

Teksas Üniversitesi, Austin’de emeritus profesör olan Amerikalı matematikçi Karen Uhlenbeck (1942 – ) modern geometrik analizin kurucularından. Şu anda Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsünde önemli ziyaretçi statüsünde bulunan Uhlenbeck 2019 yılında “geometrik kısmi türevli denklemler, ayar teorisi, integrallenebilir sistemlerdeki önemli çalışmaları ve analiz, geometri ve matematiksel fizikteki temel çalışmaları” sebebiyle Abel ödülü sahibi oldu. Uhlenbeck 2003’te verilmeye başlanan ödülü alan ilk kadın matematikçi.

 

Babası mühendis, annesi sanatçı ve öğretmen olan Uhlenbeck 1964 yılında Michigan Üniversitesinden mezun olduktan sonra New York Üniversitesindeki Courant Enstitüsünde yüksek lisansına başladı, ancak ertesi yıl evlendiği biyofizikçi eşi Harvard’a geçince Karen da onunla taşındı ve Brandeis Üniversitesinde yüksek lisansına yeniden başladı. Sırasıyla master (1966) ve doktora (1968) derecelerini aldı. MIT ve Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de geçici pozisyonlarda çalıştı. O zamanlar devrede olan “eşleri birlikte işe almama” politikaları yüzünden kalıcı bir iş bulmakta zorlandı, sonunda 1971’de Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign’de iş buldu. Kariyerinde Illinois Üniversitesi, Chicago, Chicago Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi, Austin’de çalıştı.

 

Uhlenbeck diferansiyel denklemlerin çözümlerini diferansiyel geometri ile çalışan geometrik analiz alanının kurucularından. Ayrıca topolojik kuantum alan teorisine ve integrallenebilir sistemlere yaptığı katkılarla da biliniyor. 

Uhlenbeck 1991 yılında Herbert Clemens ve Dan Freed ile birlikte “matematik şemsiyesi altında yapılan değişik işlerdeki insanlara yönelik eğitim ve profesyonel gelişim imkanları sunmak” için Park City Mathematik Enstitüsü(PCMI)’nü kurdu. Ayrıca kadınların matematik camiasındaki rolünü artırmak için IAS’te Kadın ve Matematik Programı’nın da kurucusu.

Bunları da sevebilirsiniz