Peter Scholze

0 Shares
0
0
0
0

Bonn Üniversitesinde cebirsel geometri üzerine çalışan Alman matematikçi Peter Scholze (1987- ) genç yaşında dünyanın önde gelen matematikçilerinden biri. 2018 yılında Fields madalyası alan matematikçi, aynı zamanda Max Planck Matematik Enstitüsü’nün de yöneticilerinden.

Fizikçi bir babanın ve bilgisayar bilimci bir annenin çocuğu olan Peter Scholze lise yıllarında Uluslararası Matematik Olimpiyatlarına katılıp üç altın ve bir gümüş madalya aldı. Bonn üniversitesinde matematik lisansını üç dönemde, yüksek lisansını da sonraki iki dönemde tamamlayan Scholze 2012 yılında doktorasını tamamladı ve 24 yaşında Almanya’nın en genç matematik profesörü oldu.

Çok başarılı bir kariyere sahip olan genç profesör p-sel geometri gibi aritmetik geometrinin yerel kısımlarıyla ilgili çalışmaları ile biliniyor. Doktora tezinde tanıttığı Perfektoid Uzaylar aracılığı ile önceden çözümü bilinmeyen sorulara kısmi de olsa yanıtlar verebildi. Yıllar içinde pek çok prestijli ödül alan Peter Scholze, 2016 yılında 100,000 dolarlık para ödülü de olan Breakthrough Prize ödüllerinden olan Matematikte Yeni Ufuklar ödülünü reddetti.

Bu genç, parlak ve çalışkan matematikçinin çalışmalarına göz atmak isterseniz buradan erişebilir ve Simons Foundation’ın kendisi hakkında hazırladığı kısa tanıtım videosunu izlemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da sevebilirsiniz