Matematik ‘YARAMAZ’dır

0 Shares
0
0
0
0

Bugün tanıtacağımız kitabın alt başlığı Akıl Yürütme, Mantık ve Matematik. Deneyimli matematik öğretmeni Ahmet Doğan, dokuz bölüme ayırdığı kitabında gerçekten de matematiğin düşünsel yönüne ağırlık vermiş. 

Kimi bölümler büyüklüklerin karşılaştırılması, eldekilerin paylaştırılması, geometrik ölçümler ve kombinatorik çıkarımlar gibi pratik meseleler üzerine düşünerek incelemeler yapmaya ayrılmış. Kimi bölümlerse kavramsal yaklaşımlar, bir soru ile karşılaşıldığında geliştirilebilecek stratejiler gibi konularla ilgili. Örneğin Kavramsal Bilgi, Sezgi, Deneyim bölümünde şu satırlara yer verilmiş: “Dayatılan matematik yerine, çıkarımlara açık matematik, keşfetme duygusunu geliştirir.”

Kitabı hem alışık olduğumuz kavramlarla ilgili daha derin bir kavrayışa sahip olmak isteyenlere, hem de matematiğin derslerin ötesinde olarak nasıl insan zihnini besleyen bir bilim olduğunu görmek isteyenlere tavsiye ederiz.

Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan ilk baskısı 2007’de yapılmış eserin 2015’te dördüncü baskısı çıktı. 224 sayfalık kitap şu an sitelerinde stokta yok görünüyor, normalde fiyatı 19 TL.

Bunları da sevebilirsiniz