Yüzeyin Sırları

0 Shares
0
0
0
0

12 Mayıs, 40 yaşında hayata gözlerini yuman başarılı İranlı matematikçi Maryam Mirzhakhani’nin doğum günü. Fields madalyası alan ilk kadın matematikçi olan Mirzhakhani’nin hayatını anlatan 60 dakikalık Yüzeyin Sırları filmini kaçırmayın deriz. Matematikte kadınların öneminin altını çizen 12 Mayıs girişiminin Zala Films ile yaptığı anlaşma sonucu bu formu doldurduktan sonra filmi izleyebilirsiniz. Eğer bir matematik topluluğu ile birlikte izlemek isterseniz, 12 Mayıs Salı saat 21.30’da Matematiğin Peşinde youtube kanalında birlikte de izleyebiliriz. Kaydı tutulmayacak olan bu gösterime erişebilmek için şu formu doldurmanız yeterli. Filmin Türkçe altyazısı olacak.

Düzeltme: Geçen hafta paylaştığımız Işıkla Yazılmış Öyküler belgeselinin Cahit Arf ile ilgili bölümü “Cetvel ve Pergel” için yanlış bir bağlantı vermişiz, videoya buradan erişebilirsiniz. Hatayı fark edip uyaran Oğuz Şavk’a teşekkür ederiz.

Bunları da sevebilirsiniz

ENIGMA

2. Dünya Savaşı sırasında Alman şifreleme cihazı ENIGMA’nın şifresini kırmak için İngilizler bir birim oluştururlar. Matematikçi Alan Turing…
Devamını oku