Haftanın Haberleri – 10 Mayıs 2020

0 Shares
0
0
0
0

Covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklar topluma yayılırken, R0 (R sıfır) denilen hastalığın temel bulaştırma katsayısı hesaplanır. R0 sayısı hasta olan bir insanın sağlıklı bir popülasyonda hastalığı bulaştırdığı ortalama kişi sayısıyla bulunur. Bu makalede Covid-19 hastalığının ortalama nasıl bir hızla yayıldığını ve toplum bağışıklığının ne kadar süre içerisinde oluşabileceğini göreceksiniz!

EMS (European Mathematical Society), Avrupalı veya Avrupa’da çalışan 35 yaşından genç araştırmacılara matematiğe yaptıkları katkılardan dolayı her sene verdiği “The 10 EMS Prizes” ödüllerini 2020 yılında kazanan matematikçilerin listesini açıkladı.

Daha önce matematik kullanılarak yazılan şiirleri duymuş muydunuz? Aslında biz farkında olmadan birçok şiirde matematik kullanılıyor. “Aritmetiğin Temel Teoremi” kullanılarak yazılardan şiirlerden birine ve konu hakkındaki makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Covid-19 nedeniyle evde geçirmek zorunda kaldığımız bu zamanlarda hepimiz vakit geçirmek için aktiviteler arıyoruz. Evlerinizde temel malzemelerle matematiği keşfedebileceğiniz birkaç eğlenceli aktivite için ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Springer dünya çapında en nitelikli bilim ve teknoloji kitaplarını yayınlayan yayın kurumlarından birisi. Springer, Covid-19 pandemisi dolayısıyla birçok kitap kısıtlı bir süre için özgür bir şekilde indirme imkanı sundu. Ayrık matematik, olasılık, doğrusal cebir, programlama gibi pek çok konuda kitabın yanında Fulton&Harris – Representation Theory ya da Aigner&Ziegler – Proofs from THE BOOK gibi kült kitaplar da bu kampanyaya dahil.

Sakarya Üniversitesi Matematik Öğrenci Topluluğu Pi sayısı ve 14 Mart Pi günü hakkında halka sorular sormuş ve ortaya eğlenceli bir video çıkmış.

Fields madalyası sahibi kadın matematikçi Maryam Mirzakhani’nin doğum günü olan 12 Mayıs, dünya genelinde kadın matematikçileri desteklemek için Dünya Kadın Matematikçiler günü olarak kutlanıyor. Bütün matematik camiasının Dünya Kadın Matematikçiler günü kutlu olsun. Matematiğin Peşinde olarak, 12 Mayıs Salı günü saat 21.30’da Mirzakhani anısına çekilen 60 dakikalık “Yüzeyin Sırları” filmini YouTube kanalımızda birlikte izleyeceğiz. Etkinliğe bugün akşama kadar buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz