Jean-Pierre Serre

0 Shares
0
0
0
0

Bourbaki grubunun önemli üyelerinden olan Fransız matematikçi Jean Pierre Serre (1926 – ) cebirsel topoloji, cebirsel geometri ve cebirsel sayılar kuramına önemli katkılar yapmıştır. College de France’ta uzun yıllar çalışan Serre ilk olarak 2003 yılında hayatı boyunca matematiğe büyük katkılar sunmuş matematikçilere verilmeye başlayan Abel Ödülü’nü almıştır.

Ünlü Fransız cebirsel topolog Henri Cartan’ın doktora öğrencisi olan Serre henüz École Normale Supérieure’deyken çok başarılı olacağının sinyallerini veriyordu. 1951 yılında doktorasını tamamlayan Serre 1954 yılında henüz 27 yaşındayken Fields madalyası sahibi oldu. Bu onu hala en genç yaşta bu ödülü alan kişi yapıyor. Yıllar içinde matematiğin pek çok alanında çalıştı, topolojide deste(sheaf) kuramında ve homolojik cebir alanlarında teknikler geliştirdi.

1950 ve 1960 arasında Alexander Grothendieck ile cebirsel geometri üzerine çalışmalar yapan Serre bu dönemde iki çok önemli ve etkili makale yayınladı: Faisceaux Algébriques Cohérents ve Géometrie Algébrique et Géométrie Analytique(GAGA). Günümüzde GAGA ilkesi olarak bilinen ‘cebirsel geometri ile analitik geometrinin denkliği’ hala bu doğrultuda sonuçların elde edildiği bir prensip.

Sonrasında cebirsel sayılar kuramı ve Galois temsilleri ile de ilgilenen matematikçinin bu alandaki önemli çalışmaları örneğin Fermat’nın son teoremini ana akım cebirsel geometrinin ilgi alanına sokmuştur.

Sonlu Gruplar ve Yerel Cisimler gibi önemli referans kitaplarının da yazarı olan Serre 93 yaşında hala dinç bir şekilde seminerler vermeye devam ediyor. Kendisine uzun ve sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da sevebilirsiniz