Haftanın Haberleri – 16 Şubat 2020

0 Shares
0
0
0
0

20. Yüzyılın en iyi matematikçilerden biri kabul edilen Louis Nirenberg, 26 Ocak 2020 tarihinde, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Çalışmaları kısmi diferansiyel denklemler ve bunların kompleks analiz ve geometri üzerindeki uygulamalarına büyük katkı sağlamıştır.

2015 yılında, Dr.Nirenberg ve John F. Nash Jr., kısmi diferansiyel denklemler üzerine yaptıkları son derece önemli ve gelecek çalışmalara öncü olan katkılarından dolayı Abel ödülünü aldılar. Ödül Norwegian Academy of Science and Letters tarafından takdim edildi.

Haberin devamı için buraya tıklayınız.

Quanta Magazine günümüzdeki matematiğin belli alanlarının birbirleri ile ilişkilerini ortaya koyan nefis bir sayfa yapmış, anlatmaya kelimeler yetmiyor, linki buraya bırakıyoruz.

Bilim Akademisi’nin popüler bilim yayını sarkac.org’un 2019 seçkisi Meraklısına Bilim yayımlandı. İçinde matematiğe dair çok keyifli yazılar da yer alıyor.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde 10 yaşındaki Elanur Akıncı internet üzerinden düzenlenen ve 7 bin 328 kişinin katıldığı Kanada merkezli ‘Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda birinci oldu. Haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Bunları da sevebilirsiniz