Haftanın Haberleri – 22 Aralık 2019

0 Shares
0
0
0
0

7 farklı gübreniz ve 7 tane de çiftliğiniz var. Her çiftlikte en fazla üç gübre deneyebiliyorsak, bu gübrelerin etkilerini ölçmek için çiftliklere nasıl dağıtmalıyız? Bu sorunun geometriyle ne alakası var diyorsanız, buyrun sizi Matematik Kafasının blogu Paul Erdös’te yayınlanan şu yazıya alalım.


Euler 1757’de sıvıların hareketini ifade eden, bugün Euler denklemi olarak bilinen bir formül buldu. Sıvının içindeki harekette sürtünme olmadığını varsayarak durumu basitleştiren bu formül yine de hesaplar için çok kullanışlı. İşin garibi, bu denklemin kimi senaryolarda doğru tahminler yapamaması gerektiğini düşünen matematikçiler 250 yıldır böyle bir senaryo bulamamışlardı. Geçtiğimiz Nisan ayında University of California, San Diego’da çalışan Tarek Elgindi ilk örneğe yer veren makalesini yayınladı. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bir yazı ve çok güzel bir görsel için Kevin Hartnett’in quanta dergisindeki yazısına bakabilirsiniz.


Matematik Dünyası dergisinin 2003-2019 yılları arasındaki sayıları geleneksel yılbaşı kampanyası ile çok uygun bir fiyata satışta. Çok güzel bir yılbaşı hediyesi olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz