Haftanın Haberleri – 3 Mayıs 2020

0 Shares
0
0
0
0

PlusMath dergisinde “Ramanujan surprises again” başlığıyla yayınlanan makalenin çevirisine Bilim ve Aydınlanma akademisinin sitesinden ulaşabilirsiniz. 1729’nin,iki küpün toplamı olarak iki farklı şekilde ifade edilebilen en küçük sayı olduğunu gösteren Ramanujan, Matematikçilerin yüzyıllarca çözemediği Fermat’ın son teoremi hakkında da önemli gelişmeler kat ettiğini görüyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19 pandemisine bağlı ölüm oranını tahmin etmek için yeni bir matematiksel model oluşturuldu ve tüm dünyada kullanılması bekleniyor. İlgili makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Covid-19 salgını bütün dünyanın gündemi halinde ve bilim insanları salgının hızını ve yönelimini anlamaya çalışıyor. Phys.org sitesinde yayınlanan bu makale, Matematik ve salgın arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

COVID-19 salgını nedeniyle şu anda Avrupa’daki uygulamalı ve endüstriyel matematikçiler tarafından hatırı sayılır faaliyetler üretiliyor. Matematiğin, modelleme, simülasyon ve optimizasyon gibi alanları, yetkililerin ve medyanın alışılmadık bir şekilde dikkatini çekiyor.

Fikir alışverişine yardımcı olmak, tartışmayı teşvik etmek ve uluslararası işbirliğini ilerletmek için ECMI (European Consortium for Mathematics in Industry), 29 Nisan 2020 tarihinde, farklı ülkelerden uzmanlarla birlikte yaklaşımlarını kısaca özetleyen bu web seminerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Bunları da sevebilirsiniz