Haftanın Haberleri – 17 Mayıs 2020

0 Shares
0
0
0
0

Araştırmacılar Covid-19 salgınını anlayabilmek adına modellemeler yapıyorlar, biz de daha önceki bültenlerimizde paylaşmıştık. Bu modellemelerin arkasındaki matematiği merak ediyorsanız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Ian Stewart’ın “Do Dice Play God: The Mathematics of Uncertainty” isimli kitabından alıntılarla incelemenin yapıldığı bu makalede olasılık ile ilgili bir çok ilginç fikirleri keşfedeceksiniz.

International Mathematical Union(IMU) Covid-19 ile ilgili kaynakları ve çevrimiçi matematik seminerlerini internet sitesinde paylaşıma sundu.

plus.maths.org sitesindeki “Bir dakikada matematik: Boole Cebiri” isimli kullandığımız bilgisayarların mantık sistemini anlatan makaleyi bilimveaydınlanma.org bizler için Türkçeye çevirdi.

16 Mayıs Pazar günü saat 15.15’te Ali Nesin Corona ile ilgili bir olasılık sorusu üzerine bir canlı yayına katılacak. Pisagor Matematik Evi youtube kanalında gerçekleşecek yayına buradan ulaşabilirsiniz.

matkafasi.com sitesi mobil için daha uyumlu bir temaya geçmiş, altyapısında iyileştirmelere gitmiş ve artık editörleri kod paylaşmaya izin veriyor. Matematik meraklılarının soru-cevap için kullandığı sitenin bilgisayar ile ilgili bölümü de artık daha kullanışlı. 

Bunları da sevebilirsiniz