Haftanın Haberleri – 19 Ocak 2020

0 Shares
0
0
0
0

İstanbul’daki 6 üniversite kulübünün bir araya gelerek düzenlediği, 14 Mart’ta gerçekleşecek olan ‘Matematik Günü İstanbul’ kayıtları başladı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde görevli Zafer Ercan Hocamız yakın zamanda Türkçe bir topoloji kitabı yazdı, hocamıza bu katkısından dolayı teşekkür ederiz. 

Steven Strogatz, Quanta Magazine işbirliğiyle ‘The Joy of x’ isimli bir podcast’e başlıyor. Bu podcast serisinin her bölümünde farklı disiplinlerden bilim insanlarını ağırlayacak olan Steven Strogatz, bu seriye başlama sebeplerini yine Quanta Magazine’e anlatmış.

Richard Hammack’ın internet üzerinden ücretsiz erişilebilen ‘Book of Proof’ kitabına artık Türkçe olarak da erişebilirsiniz. Amasya Üniversitesi’nden Mehmet Dağlı ve Ankara Üniversitesi’nden Oktay Ölmez hocalarımıza bu katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.

Tuzla Belediyesi’nin ilçedeki bir sokağa ‘Pi’ adının verilmesi talebini İstanbul Büyükşehir Meclisi ocak ayı meclis toplantısında kabul etti. Bu haberi gördüğümüz tüm haber sitelerinde “yaklaşık 4 bin yıldır kullanılan 3,14 sabit rakamı, ‘Pi’ sayısı olarak adlandırılıyor.” ifadeleri sebebiyle ilk defa bir habere link vermemeyi tercih ettik.

Bunları da sevebilirsiniz