Haftanın Haberleri-13 Haziran 2021

0 Shares
0
0
0
0

Kuantum alan teorisi fiziğin en başarılı ve kapsayıcı teorisi olarak kabul ediliyor. Kuantum alan aslında birçok özel teoriyi kapsayan genel bir isim. Quanta Magazine‘den Kevin Hartnett’ın bu haftaki yazıya göre hem fizik hem de matematik açısından öneme sahip bu teori henüz tamamlanmış değil. Fiziğin matematiği, matematiğin de fiziği beslediği kuantum alan teorisindeki fiziksel sonuçların matematiksel altyapısı hala eksik. Yazıda teoriyi bütün hale getirmek için matematikçilere büyük görev düştüğü aktarılmış. 

____

Profesyonel futbolda şans kavramı önceden hesap edilemeyen, bu yüzden de özel olarak hazırlanılmadığı halde oluşan durum ve pozisyonlar şeklinde tanımlanıyor. Yeni araştırmalara göre futboldaki başarı faktörlerinin araştırılmasında şans faktörü üzerinde daha çok durulmalı ve matematiksel olarak ifade edilmeli. Özellikle kaydedilen ikinci gollerin büyük bir kısmında şansın çok büyük etki gösterdiği görülmüş. 

____

Enformasyon teorisinin kurucusu Claude Shannon ingilizce dilindeki “entropiyi” incelemek amacıyla, raftan alınan kitaplardan rastgelelik yaratacak belli bir kurala göre harfler seçip devamında bir paragraf oluşturduğu bir oyun icat etmiş. Ortaya çıkan paragrafın ingilizcede anlamlı birşey olmayacağı besbelli de olsa görüntüsü garip biçimde ingilizceyi andırıyormuş. Scientific American‘ın yazısına göre Shannon’un bu ilginç deneyi yapmasına ilham kaynağı olan kişi muhtemelen, zamanında benzer deneyleri kendisi de yapmış olan Rus matematikçi Andrey Markov’dan başkası değil. 

____

Oxford Üniversitesinin Deneysel Psikoloji bölümündeki araştırmalar sonucunda 16 yaşından itibaren matematik öğrenimini sonlandırmanın ciddi sonuçları olabileceği görülmüş. Çalışmaya göre böyle bir durum sonucu beyin gelişimindeki gerileme gözlemlenebilecek düzeydeymiş. Araştırmacılar bu konuyu Covid-19’dan önce ele aldıklarını, bu dönemde matematik çalışmaya ve öğrenmeye ara vermenin özel bir etkisi olup olmadığının da merak konusu olduğunu söylemişler. 

____

Amerikan Matematik Derneği’nin YouTube’da yayınladığı Matematiksel Anlar isimli seride bu hafta beş matematikçi alanlarının onlara ne ifade ettiğini ve matematikle nasıl tanıştıklarını anlatmış. Videoya buradan ulaşabilirsiniz. 

____

Bunları da sevebilirsiniz