Haftanın Haberleri – 31 Ocak 2021

0 Shares
0
0
0
0

Bir hayvan popülasyonunun zaman içinde nasıl değişeceğini kestirmek neden zordur? Hava durumu tahminleri neden bazen tutmaz? Plus Magazine’in Bir Dakikada Matematik köşesinde bu hafta, Marianne kendisi çok sade olmasına rağmen, bazen kaotik sonuçlara uzanan Lojistik Harita modelini tanıtıyor


Harvard ve Vanderbilt Üniversitelerinden bir grup araştırmacı “karşılaştırma” yapmanın matematik eğitim ve öğretimi açısından çok faydalı olabileceğini söylüyor. Araştırma, bir öğrencinin ele aldığı matematik problemini doğru bir stratejiyle çözse bile, kendi çözümünü diğer doğru stratejilerle kıyaslaması gerektiğini söylüyor. Eğer çözümü bulamadıysa, ilgilendiği soruyu diğer zor sorularla karşılaştırmalı ve hatta doğru çözümlerle yanlış stratejileri de yan yana koyup incelemeliymiş. Araştırmada bu “strateji karşılaştırma” metodunun her zaman bir öğretmenin yönlendirmeleri eşliğinde olması gerektiği de vurgulanıyor. Sanılanın aksine stratejileri karşılaştırıp değerlendirmeden önce en az bir stratejiye iyi hakim olmanın gerekli olmaması araştırmanın belki de en ilginç sonucu.


Bir tişört ve bir pantolonun farkı nedir? Farklarını matematiksel olarak nasıl ifade edebiliriz?

Birbirine benzemeyen birçok nesnenin aynı kabul edildiği (simit ve kahve fincanı örneği akla geliyor) topoloji alanında çalışan bir matematikçi, bu soruya şöyle bir cevap verebilir: Delik sayıları farklı! Tabii bu havalı cevap tek başına yeterli değil ve başka soruları da beraberinde getiriyor. Topolojik olarak “delik” ne demek? Yeryüzündeki çukurlar bu matematiksel tanıma dahil mi? Bir nesnenin deliklerini nasıl sayabiliriz? Konuyla ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Academic Influence adlı internet sitesi yaşayan en etkili 10 matematikçiyi sıraladı. Çeşitli dallarda mühendis ve akademisyenlerden oluşan bir ekip tarafından yaratılan sitede makine öğrenmesi de kullanılarak akademik dünyadaki kişiler, okullar ve disiplinler sıralanıyor. Bültenimizde bu hafta tanıttığımız Sir Timothy Gowers, listenin 6. sırasında yer alıyor.

Bunları da sevebilirsiniz