Haftanın Haberleri – 5 Nisan 2020

0 Shares
0
0
0
0

Geçen hafta paylaştığımız ‘Maths in a minute:Social distancing’ ve ‘What is the Geometry of the Universe’ başlıklı makaleleri ‘Bir dakikada matematik: Sosyal mesafelenme’ ve ‘Evrenimizin geometrisi nedir?’ başlıklarıyla Bilim ve Aydınlanma Akademisinin sitesinde türkçe çevirileriyle okuyabilirsiniz. 

Quanta yazarı Kevin Hartnett, Oberwolfach Matematik Araştırma Enstitüsüne yaptığı ziyaretindeki gözlemlerini ve matematikçilerin gündelik hayatlarını,çalışmalarını paylaştı. Enstitü Güney Almanya’da bulunuyor ve matematiğin farklı alanlarında çalışan araştırmacıları bir araya getiriyor.

Müzik dinlemek hemen hemen her gün yaptığımız aktivitelerden birisidir ve matematikle olan ilişkisi de bir hayli ilgi çekici. Amerikan Matematik Enstitüsü (AMS) matematik ve müzik arasındaki ilişkiyi anlatan videoları sitesinden yayınlıyor.

Bu yıl 14 Mart ilk defa Dünya Matematik günü olarak kutlandı, ancak Covid-19 önlemleri dolayısıyla pek çok etkinlik de iptal olmuştu. Yine de çevrim içi ya da küçük gruplarla pek çok kutlama yapıldı, hepsine bu siteden ulaşabilirsiniz.

Sonat Süer “Matematikçiler için Fonksiyonel Programlamaya Davet” isimli uzun bir belge hazırlamış, ücretsiz olarak paylaşıyor. Her türlü yorum, eleştiri ve düzeltmeye de açık olduğunu belirtiyor.

Springer yayınları Sheldon Axler’ın doğrusal cebir kitabı “Linear Algebra Done Right”ın elektronik versiyonunu haziran sonuna kadar ücretsiz hale getirmiş, ilgilenenleri buraya alalım.

Japon matematikçi Shinichi Mochizuki sekiz yıl önce sayılar kuramının en önemli açık sorularından olan abc sanısını çözdüğünü iddia ederek 600 sayfalık bir kanıt paylaşmıştı. 2018 yılındaysa Bonn Üniversitesinden Peter Scholze ve Goethe Üniversitesinden Jacob Stix kanıtın bir noktasına dikkat çekerek hatalı olduğunu öne sürmüşlerdi. 3 Nisan 2020’deyse Mochizuki’nin de baş editörlerinden olduğu Publications of the Research Institute for Mathematical Sciences (RIMS) degisi makaleyi yayınlayacağını ilan etti! Matematik dünyasında heyecana yol açan haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Nesin Yayınevinin matematik kitapları toplu olarak bir indirime girmişler. İçinde matematik felsefesine dair kitaplar, Ali Nesin’in lise ve üniversiteler için olan ders kitapları da 12 kitaplık Dikkat Matematik serisini 190,80 TL’ye alabilirsiniz

Pek çok seminerin çevirim içi hale geçtiği günlerdeyiz. Kombinatorik alanına ilgi duyuyorsanız yakın gelecekte yapılacak olan kombinatorik konuşmalarının listesine ve bağlantılarına bu siteden ulaşabilirsiniz. 

Bunları da sevebilirsiniz