Haftanın Haberleri – 15 Mart 2020

0 Shares
0
0
0
0

Mathigon’da artık öğretmen-öğrenci hesabı özelliği geldi. Sınıfınızı eklerseniz öğrencilerinizin yaptığı dersleri takip edebiliyorsunuz.

Gebze Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilmesi planlanan 14 Mart Matematik Günü İstanbul etkinliği, koronavirüs salgını sebebiyle üniversitelerin de isteğiyle ileri bir tarihe ertelendi.

Sosyal medya hesaplarımızda gezinirken karşımıza nelerin çıkacağını kontrol eden algoritmalar bazen gizemli görünebilir. Bununla birlikte algoritma, belirtilen sırayla tamamlanacak bir dizi talimattan ibarettir. 2013 Turing Ödülü’nü kazanan Leslie Lamport, Singapur Management Üniversitesindeki (SMU) bir konuşmasında çoğu programcının algoritmanın ne olduğunu bile bilmeden kod yazmaya başlamasını bir plan yapmadan bina inşa etmeye benzetti. Matematiksel olarak düşünmenin, programların daha verimli hale getirilmesinde etkili olduğunu da söyleyen Dr. Lamport, bilim ve mühendisliğin neredeyse tüm diğer alanlarında yapıldığı gibi matematiğin algoritma geliştirirken de kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Adam Kucharski salgın hastalıkların nasıl yayıldığı üzerine çalışıyor, ancak bunu laboratuvarda virüsleri inceleyerek veya hastanedeki hastaları tedavi ederek değil, matematiği kullanarak yapıyor. Ebola, SARS, influenza ve şimdi de Covid-19 gibi salgın hastalıkları anlamak için çalışmalar yapan Matematikçinin koronavirüs hakkındaki istatistiklerle ilgili açıklamalarını buradan okuyabilirsiniz. 

Ayrıca medyada sıkça karşılaştığımız koronavirüsle ilgili istatistikleri koşullu ve koşulsuz olasılık hesaplamalarından yararlanarak nasıl yorumlayacağınızı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz