Haftanın Haberleri – 28 Haziran 2020

0 Shares
0
0
0
0

Euler’in adını duymuşsunuzdur, peki hiçbir makalesini okudunuz mu? Çizgeler kuramı ve topoloji alanında öncü sayılan, Königsberg’in Yedi Köprüsü problemine yer verdiği makalesini Müge Kanuni Er ve Suat Sert dilimize çevirmişler, Euler archives sitesinden çeviriye ulaşabilirsiniz. Hocalarımıza bu çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

Matematiksel notasyonları Google’da aratmak bazen çok zor olabiliyor. Bu yüzden Rochester teknoloji enstitüsünden araştırmacılar MathDeck’i geliştirdiler. MathDeck online olarak matematik formüllerini yazmak ve arama yapmak için kullanılıyor. MathDeck’e buradan da ulaşabilirsiniz.

The Simpsons eğlence tarihinin en sevilen şovlarından birisi. Tibi Puiu bu dizide geçen matematikle ilgili şakaları yazmış.

Illinois Devlet Üniversitesi’nde profesör olan Olcay Akman yaptığı konuşmada matematiksel olarak pandeminin bitiş tarihinden uzak olduğumuzu ve vaka sayılarının artacağından bahsediyor.

Çok küçük sayılar bile çok büyük etkiler yaratabilir. ”Küçük” veya “çok küçük” kelimelerinin aslında yeterince küçük olmadığını özellikle sağlık ve iklim problemlerinde görebiliyoruz. Konu hakkındaki makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Uppsala Üniversitesi’nden ve Leeds Üniversitesi’nden araştırmacılar, Science Advances dergisinde yayımlanan makalede Evrim sürecini anlamamızı sağlayan yeni bir matematiksel model sundu. Phys.org sitesinde yayımlanan makalenin Evrim Ağacı’nda bulunan çevirisine buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz