Ali Sinan Sertöz

0 Shares
0
0
0
0

Bilkent Üniversitesi’nde cebirsel geometri, karmaşık geometri, sayılar kuramı ve değişmeli cebir üzerine çalışmalar yapan Ali Sinan Sertöz aynı zamanda ülkemizde matematik kültürünün yayılması için de çaba gösteren bir matematikçimiz.

Orta öğretimini Darüşşafaka Lisesi’nde tamamlayan Sinan Sertöz üniversiteyi ODTÜ’de okuduktan sonra doktora çalışmalarını University of British Columbia, Kanada’da tamamladı. Türkiye’de Gebze’de TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde çalıştıktan sonra şu an hala görev yaptığı Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümüne geçti. Matematiksel çalışmalarına buradan erişebilirsiniz.

2005 yılında Sedat Simavi ödülünü alan matematikçimiz geçmişte TRT için ‘Matematiğin Aydınlık Dünyası’ isimli bir belgeselde rol aldı, aynı isimli bir kitap yazdı, Bilim Teknik Dergisinde yazılar yazdı, Cahit Arf anısına 1 perde, 2 sahnelik kısa bir tiyatro oyunu yazdı. İlk defa Türkçeye çevrilen ve bu sene satışa çıkan Öklid’in Elemanlar isimli kitabını çevirdi. Hala Nesin Matematik Köyünde ve Çakılarası Matematik Köyünde dersler vermeye de devam ediyor. Kişisel internet sitesinde kalkülüs dersleri de dahil daha pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Özellikle üniversiteye yeni olan öğrencilere hocamızın ‘Üniversite ve Hayat’ isimli yazısını tavsiye ederiz. Hocamıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor ve keyifli çalışmalar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da sevebilirsiniz