John Baez

0 Shares
0
0
0
0

John Carlos Baez (1961 – ) Kaliforniya Üniversitesi, Riverside’da çalışan bir matematiksel fizikçi. Matematiksel fiziği kabaca ‘fizikçilerin ilgisini çekebilecek matematik’ olarak tanımlayan Baez internette oldukça aktif, üretken bir bilim insanı.

Kaliforniya doğumlu olan Baez’in amcası X-ışını mikroskobunun icadı olan fizikçi Albert Baez. Kendisinde fiziğe ilgi uyandıranın amcası olduğunu söylüyor. Eğitim olarak 1982’de Princeton’dan matematik lisansını aldıktan sonra 1986’da MIT’de doktorasını tamamladı. Ardından Yale Üniversitesinde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı ve 1989’dan beri Kaliforniya Üniversitesi, Riverside’da matematik bölümünde görev alıyor. 2010-2012 arasında bu görevine ara verip Singapur’daki Centre for Quantum Technologies’te çalıştı, hala yazları orada çalışmaya devam ediyor.

Yüksek kategori teorisini fiziğe uygulama yönünde çokça çalışması olan Baez uygulamaları kategori kuramı alanında konferanslar düzenliyor, öğrenciler yetiştiriyor ve bu alanda çalışan bir enstitü kurmaya çalışıyor. Yıllar boyunca doktora öğrencileri yetiştirmede gösterdiği başarının sonucunda bu yıl Kaliforniya Üniversitesi, Riverside’ın doktora danışmanlık ödülünü aldı.  

İnternette büyük bir varlık gösteren John Baez pek çok mecrada yazılar yazdı ve yazıyor. 1993-2010 arasında yazdığı 300 sayılı This Week’s Finds in Mathematical Physics yazılarına buradan, matematik, fizik ve felsefe ile ilgili ortaklaşa yürütülen bir blog olan The n-Category Café bloguna buradan, gezegenimizi kurtarmakla, küresel ısınma problemi ile baş etmekle ilgili yürüttüğü Azimuth projesinin bloguna buradan ulaşabilirsiniz. 

Twitter matematik camiasında çok aktif olan bilim insanını takip ederek pek çok ilginç konu ile karşılaşabilirsiniz. Kişisel internet sayfası ise hem çalışmaları, hem ilgi alanları hakkında çok daha fazla bilgi içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da sevebilirsiniz